Kategorie

Menu

Uživatel

Jak si vybrat ten správný paddleboard

PORADNA PADDLEBOARDY 

Co je SUP?

Stand Up Paddle SUP z angličtiny znamená ve volném překladu pádlování ve stoje. Pro paddleboarding jsou využívány speciální prkna nebo plováky, tvarově připomínající prkna na surf nebo windsurf.

SUP prkna/plováky jsou vyráběny v různých rozměrech, odpovídající danému využití (rekreační, závodní, do vln, atd...)

PORADNA PADDLEBOARDY 

Co je SUP?

Stand Up Paddle SUP z angličtiny znamená ve volném překladu pádlování ve stoje. Pro paddleboarding jsou využívány speciální prkna nebo plováky, tvarově připomínající prkna na surf nebo windsurf.

SUP prkna/plováky jsou vyráběny v různých rozměrech, odpovídající danému využití (rekreační, závodní, do vln, atd...)

 

Pro koho je SUP určen?

Jízda na SUP je druh pohybové aktivity určený pro každého bez ohledu na věk či fyzické předpoklady. Rekreační jízda nevyžaduje speciální kondici ani speciální dovednosti, tím pádem je jízda na SUP vhodná, pro všechny, kdo vyhledávají nevšední zážitky spojené s pohybem na vodě.

Naučit se základy jízdy na SUP je velmi jednoduché a v podstatě jde o to “ohmatat” si prkno / plovák, zvyknout si na něj, pak vstát a pádlovat. Vzhledem, k tomu, že se paddleboard může jevit jako lehce nestabilní, je možné v začátcích praktikovat jízdu v sedě či na kolenou. Většina paddleboardů je ovšem konstruována tak, aby jízda na nich byla spíše zábavou, proto určitě po krátké době, již budete s lehkostí pádlovat vestoje.

 

 Typy prken SUP
Obecně lze prkna SUP rozdělit do dvou kategorií – pevná prkna (sklolaminát, carbon...) a nafukovací prkna.

Nafukovací plovák je řešení, které se v současnosti těší velké oblibě. Transportní vaky, které jsou ve většině případů nedílnou součástí balení, ideální slouží k pohodlnému transportu i uskladnění.

Pro dosažení požadované hustoty nafouknutí plováku je klíčová technologie drop-stitch, díky níž je plovák po nafouknutí extrémně tuhý a zaručuje tak, srovnatelné jízdní vlastnosti s pevným prknem. Určité typy paddleboardů nabízí možnost přichycení zádové opěrky, která v kombinaci s pádlem Aquatone Allstyle double blade nabízí možnost pádlování vsedě.

SUP prkna / plováky lze dále dělit dle účelu, v tomto rozdělení můžeme rozlišit prkna / plováky: allround, kids, touring, race, river, wave, windsup a team.
 

ALLROUND

Co se využití týče, jedná se o nejuniverzálnější prkna/plováky, jejichž konstrukce je určená především pro rekreační plavbu na klidnějších vodních plochách (jezera, zátoky, kanály, moře).

Díky šířce 75-85 cm jsou prkna tohoto typu velmi stabilní a předvídatelné. Vyšší nosnost allround paddleboardů umožňuje projížďku pro dospělého i dítě.
Doporučujeme vám z naší nabídky například: paddleboard AQUATONE WAVE 10.6. , popřípadě Aquatone Wave Plus 11.0

KIDS
Kids boardy jsou univerzální prkna pro děti, v porovnání s ostatními prkny / plováky, mají menší rozměry, díky kterým jsou kids boardy pro děti lépe ovladatelné. Vhodným doplňkem jsou také dětská pádla, která jsou lehčí, kratší a mají menší list.

Doporučujeme vám z naší nabídky například: Aquatone Neon 9.0

TOURING

Touring boardy, jak už název napovídá, jsou určeny pro delší výlety. 

Špičatější tvar a délka v rozmezí 350-420 cm umožňuje rychlejší jízdu. Šířka prken tohoto typu se obvykle pohybuje kolem 80 cm, což zajišťuje dobrou stabilitu při pádlování, tento tvar zaručuje v porovnání s kategorii allround výrazně svižnější jízdu.

Charakteristický pro touring prkna je také vyšší výtlak (cca 350 litrů), umožňující pohodlnou přepravu většího množství bagáže. 

Doporučujeme vám z naší nabídky například:  Aquatone Flame 11.6

RACE

 Race prkna jsou nejrychlejší, nejdelší a nejužší prkna SUP. Jejich délka je obvykle přes 400 cm a šířka se pohybuje mezi 60-70 cm. Tyto typy konstrukcí nejsou stabilní, ale o to tady nejde – záleží na rychlosti! 

Doporučujeme vám z naší nabídky například  Aquatone Ocean 14.0

RIVER

 River boardy jsou skupinou prken určených na "divokou vodu" pro sjíždění řek. Prkna tohoto typu jsou o něco kratší a uprostřed širší, aby se snáze zdržovaly v proudící vodě. Charakteristické pro tuto skupinu prken jsou kratší a pružné ploutve, které nebudou překážkou při kontaktu s kamenitým dnem řeky. 

WAVE

 Wave boardy jsou prkna určená pro surfování na vlnách. Tyto prkna jsou velmi podobné těm na surfování. Jsou rozhodně kratší a špičatější v porovnání s ostatními kategoriemi paddleboardů.

WINDSUP

 Windsups jsou prkna 2v1, tedy prkna, která kombinují sup prkna a po přidání stěžně s plachtou windsurf. Windsup boardy většinou vycházejí z tvaru allround boardů.

TEAM

 Mega boardy se také nazývají prkna pro více osob, mezi kterými najdeme prkna pro 2-3 osoby a obrovská prkna pro 5-10 osob. Obrovské paddleboardy jsou zajímavým řešením pro celé rodiny nebo atrakcí na firemní akce. Mohou být přes 500 cm dlouhé a 150 cm široké. 

 

Jak vybrat SUP prkno?

Dobře zvolené prkno / plovák je základem pro to, aby byl paddleboarding zajímavý a příjemný způsob aktivního trávení volného času. Důležité je, si uvědomit, k jakým účelům by Vám měl paddleboard sloužit (allround, touring, race, wave...)

Na čem závisí cena SUP?
Při pohledu na nabídku, si jistě říkáte, proč je jeden paddleboard mnohem dražší než druhý a na fotkách vypadají všechny podobně. Jako obvykle, vše je v detailech. Na první pohled vypadají prkna / plováky podobně, ale ve skutečnosti mohou být z různých materiálů. 

Jednovrstvé PVC prkna jsou levnější než dvouvrstvé, třívrstvá prkna.  Další věcí, která ovlivňuje konečnou cenu setu, je příslušenství, které je součástí setu a jeho kvalita. Každá nafukovací prkno SUP má v sadě pumpu, ale ne každý ví, že jednočinná pumpa bude levnější než pumpa dvoučinná, tedy taková, která vhání vzduch do paddleboardu jak při stlačení, ale i vytažení pístnice. Téměř každé nafukovací prkno má také batoh nebo tašku na uskladnění a přepravu, ale kvalita těchto tašek se liší. 

Na výslednou cenu má vliv i to, zda je či není součástí setu pádlo. Standardně dodáváno je trojdílné pádlo s hliníkovou žerdí a plastovým listem.

Další kombinací mohou být pádla: se sklolaminátovou žerdí a plastovým listem, s karbonovou žerdí a plastovým listem či celokarbonová pádla.

Dalším prvkem, ovlivňující cenu, může být i to, zda součástí setu, je tzv. leash (bezpečnostní popruh, kterým je jezdec spojen s paddleboradem, tak aby při případném pádu jezdce, byl paddleboard stále v dosahu)

 

Doporučené prvky výbavy

Tak jak u každé sportovní činnosti, tak i u paddleboardingu je velký důraz kladen na bezpečnost.

Každý, kdo se na paddlebordu plaví by měl dodržovat pokyny pro bezpečný pohyb na vodě, používat již zmiňovaný “leash” i záchrannou (plovací) vestu.

 

Doplňková výbava
K doplňkové výbavě, kterou se při plavbě vyplatí mít, můžeme určitě přidat voděodolné pouzdro na telefon či doklady a lodní pytel pro uchování osobních věcí v suchu ????.

Díky kvalitnímu vodáckému vybavení, jako jsou: neoprénové ponožky, celotělový neopren, popřípadě rukavice, lze paddleboarding provozovat i v chladnějších měsících nebo celoročně.

 

Zdravotní přínos

V neposlední řadě je nutné vyzdvihnout značný zdravotní přínos jízdy na paddleboardu, neustálé přenášení váhy a snahy o udržení rovnováhy má ideální dopad na posílení středu těla, zlepšení celkové fyzické kondice bez zatěžování kloubů. Pohyb na čerstvém vzduchu napomáhá k odbourání případného stresu.

Loading...