Kategorie

Menu

Uživatel

Začínáme s Canyoningem

Canyoning je velmi specifický sport, pro jehož provozování je potřeba využívat mnoha pomůcek. Většina vybavení je převzata z horolezectví, vodáctví nebo speleologie, ale některé součásti výstroje jsou určeny ryze pro canyoning. Níže je uveden přehled výstroje a výzbroje, která je nutná pro zdolávání kaňonů. Vynechání některé součásti může být velmi nebezpečné.

Neoprenový oblek chrání kaňonáře před prochladnutím ve vodě, protože většina kaňonů se nachází v horském prostředí. Ideální je neopren tloušťky 5 mm, nejlépe celotělový nebo alespoň dvoudílný (kalhoty „Long John“ a bunda). Speciální kaňonářské neopreny mají holeně, kolena a lokty zesíleny proti oděru. Často je neopren doplňován ještě o vodáckou bundu nebo speleologický overal. Samozřejmostí jsou také neoprenové ponožky a ve velmi studené vodě i neoprenové rukavice a kukla.

U nás můžete zakoupit třeba například toto oblečení: neopren SELAND VERDON,   bundu CE4Y SHIELD JACKET, neopren SELAND LUNA, suchý oblek SELAND CANYONING DRY SUIT, neopren SELAND BITET JACKET a neopren SELAND BITET LONG JOHN. V našem eshopu v sekci CANYONING, najdete mnohem víc položek.


Boty patří k nejchoulostivější části výstroje. Správná bota by měla být z robustního materiálu, přitom lehká a s měkkou neklouzavou podešví. Měla by dostatečně chránit kotník a umožňovat vniklé vodě snadno odtéct. Používají se speciální kaňonářské boty, ale také jednoduché trekingové pohorky nebo tenisky.

U nás můžete zakoupit tyto boty vhodné pro kaňonáře


Plovací vesta se používá spíše výjimečně ve velmi vodnatých kaňonech, kde se vyskytují dlouhé plavecké pasáže, peřeje nebo silná vývařiště. Vesta obvykle snižuje pohyblivost kaňonáře, ale při uklouznutí nebo pádu mu může ochránit žebra a páteř před poraněním.

U nás můžete zakoupit tyto plovací vesty


Při canyoningu chrání přilba především proti padajícímu kamení, ale přitom musí mít dostatek otvorů pro odtok vody (při skocích). Dnes se již vyrábí helmy určené do kaňonů, nejčastěji to jsou různé typy horolezeckých nebo speleologických přileb.

Při canyoningu se používají lana téměř výhradně pro slaňování. Vyrábějí se speciální kaňonářská lana, která jsou odvozena od statických speleologických lan. Obvykle mají výraznou žlutou nebo oranžovou barvu, minimální nasákavost a některé typy dokonce plavou na hladině. Lano je potřeba pravidelně kontrolovat, neboť hrozí poškození jeho opletu při slaňování přes ostré skalní hrany. Proti tomu lze lano chránit speciálním chráničem ve tvaru rukávu. Délka lan bývá různá, obvykle od 30 do 100 metrů. Dynamická horolezecká lana nejsou pro canyoning vhodná, protože jsou nasákavá a jejich velká průtažnost může způsobovat problémy.

"Sedák“ je nepostradatelný ve všech kaňonech, kde se musí slaňovat nebo překonávat některé partie lezením. Nejvhodnější jsou speciální canyoningové úvazky, které jsou vyrobeny z nenasákavých voděodolných materiálů a mají zvýšenou odolnost proti oděru. Na jejich zadní části je umístěn plastový chránič, který zabraňuje prodření sedáku a neoprenového obleku na skluzavkách a tobogánech. Ten se dá jednoduše po prodření vyměnit.

U nás můžete zakoupit třeba tento sedák: CE4Y COMFY CANYON V2 HARNESS

 
Pro slaňování v kaňonech se používá výhradně slaňovací osma nebo její speciální modifikace pro canyoning. Nejznámější jsou výrobky od firmy CE4Y, které umožňují založení lana několika různými způsoby a následně volbu rychlosti slaňování. Při slaňování obtížných vodopádů se slaňovací osma pojistí založením jistícího prusíku pro případ stržení vodou nebo nutnosti uvolnění obou rukou.

U nás můžete zakoupit třeba tuto slaňovací osmu: CE4Y DESCENDER AXE-8


Během prostupu kaňonem musí mít s sebou kaňonář mnoho věcí. Pro jejich transport se využívá speciálních vaků z oděruvzdorného materiálu. Vak má ve své spodní části mnoho otvorů, kterými odtéká voda ven z vaku. Nutností jsou dva ramenní popruhy a pro komfortní nošení také bederní a prsní popruh. Věci, které nesmějí přijít do styku s vodou, se uchovávají uvnitř vaku ve vodotěsném pytli nebo plastovém soudku. Běžné batohy jsou pro canyoning nevhodné, protože rychle nasáknou vodou a velmi ztěžknou. Rovněž nejsou vhodné ani vodotěsné vodácké vaky, které se obvykle velmi rychle prodřou a voda z nich špatně vytéká ven.

U nás můžete zakoupit třeba tento batoh: CE4Y SPEEDY CANYONING BAG 45LKaždý kaňonář by měl mít dále: dvě odsedávky (sešité ploché smyčky s karabinami s pojistkou, které umožňují sebejištění v exponovaných místech), píšťalku pro dorozumívání v místech, kde není vizuální komunikace možná, 2 prusíky nebo blokanty (tibloc, jumar), které umožňují výstup po laně směrem nahoru, nůž pro snadné a rychlé přeříznutí lana (na lehce dosažitelném místě). Každá skupina by měla mít s sebou vybavení pro řešení nouzových situací v kaňonu. Do tohoto vybavení patří lékárnička ve vodotěsném obalu, izolační fólie, vodotěsná čelovka a mobilní telefon.

Zde je další vybavení, které na své výpravě oceníte

SOUDEK 6,4 L

FIDLOCK MEDI - Výborný a praktický vodotěsný obal na mobil

LIFESYSTEMS WATERPROOF FIRST AID KIT - Speciální lékárnička pro vodní sporty

EG BORI NŮŽ

LIFESYSTEMS HURRICANE - Jedna z nejlepších a nejhlasitějších píšťalek na trhu.

CE4Y FLOATINGBAG - VODNÍ KOTVA

Fotogalerie

Loading...